تکنیک تغیر روش

تكنيك تغيير روش:
نويسنده: علي اسدي


انسان ها براي انجام امور روزمره ي خود در اکثر موارد راه هاي مشخص و يكسانی در پيش مي گيرند. مثلاً براي عوض كردن لامپ سوخته از چهارپايه استفاده مي كنند. در اين مثال، عوض كردن لامپ سوخته يك هدف است و روش رسيدن به اين هدف، بالا رفتن از چهارپايه يا چيزي شبيه چهارپايه مي باشد.
منظور از «تغيير روش» تغيير در روش هاي روزمره و معمولي افراد براي رسيدن به اهداف مورد نظر است. در تكنيك تغيير روش، كارتونيست تلاش مي كند تا كاراكترهاي خود را از راه ها و روش هاي غير معمول و جديد به مقصود و هدف خود برساند. براي اين كار، بهتر است ابتدا كارتونيست ليستي از اهداف را براي خود مشخص كند و پس از آن تلاش كند تا راهي غير از راه هاي شناخته شده براي رسيدن به آن ها، كشف كند.
بعضي از اهداف و كارها هستند كه مخصوص يك كشور يا شهر خاص مي باشند اما اهداف ديگری نیز وجود دارند كه  هركس در هر مكان از كره ي خاكي برای رسیدن به آن ها، از روشي مشابه استفاده مي كند؛ فرقي هم نمي كند كه آن فرد، يك سويسي، مكزيكي، ژاپني يا ايراني باشد. كارتونيست براي اينكه اثري فرازماني و فرامكاني به وجود آورد بايد تلاش كند كه اين اهداف جهان شمول را مدنظر قرار داده و شناسايي كند.  
در تکنیک تغییر روش، فقط کافی است که کارتونیست، روشی متفاوت برای رسیدن به هدف مورد نظر را کشف کند. به محض اینکه این کشف صورت گیرد او به ایده رسیده است.
توجه به اين نكته نيز اهميت دارد كه هرچقدر روش جديدي كه كارتونيست كشف کرده، احمقانه تر باشد، كارتوني كه خلق مي كند خنده دارتر خواهد شد. در ادامه با چند مثال كارتوني، موضوع را كمي روشن تر مي كنيم.
در كارتون شماره ي يك، صحنه ي تيرباران عده اي به تصوير كشيده شده است. يكي از افرادي كه قرار است كشته شود، به دليل معلوليت، روي یک گاری نشسته است. مامور تيرباران اين شخص، به جاي اينكه كمي لوله ي تفنگ خود را پايين بياورد و يا نهايتاً روي زانوي خود نشسته و شليك كند، روش احمقانه اي را انتخاب كرده و با ايجاد چاله اي در زمين، اسلحه ي خود را در تيررس فرد معلول قرار داده و آماده ی شلیک شده است.
 

کارتون شماره ی یک
ravesh1 

در كارتون شماره ي دو، صحنه ي گردن زدن فردي را مشاهده می کنیم. در اين كارتون به جاي روش گردن زدن مجرم توسط جلاد با استفاده از تبر، مي بينيم كه راهبي كه همراه مجرم آمده تا در دقايق پاياني عمرش براي او دعا بخواند، پس از خواندن دعا، با كتابي كه در دست دارد اقدام به كشتن مجرم مي كند. پس درواقع مجرم با روشی متفاوت اعدام می شود.

کارتون شماره ی دو

ravesh2 

در کارتون شماره ی سه، کاراکتر به جای بالا رفتن از ساختمان به وسیله ی آسانسور، با روشی متفاوت و خنده دار به طبقه ی بالا ارسال می شود!!!

 کارتون شماره ی چهار، روشی متفاوت برای بریدن سر خروس به ما نشان می دهد. روشی احمقانه که نیازمند انتظار زیاد نیز می باشد.


کارتون شماره ی چهار
 


درکارتون شماره ی پنج کاراکتر محکوم به اعدام  به جای استفاده از چهارپایه، با روشی دیگر که همان قلاب گرفتن جلاد است، می خواهد خود را به طناب دار برساند.
                                                                             
کارتون شماره ی پنج


 


نمونه هایی دیگر از تکنیک تغییر روش:

ravesh3

لطفاً دوباره به کارتون شماره ی چهار نگاه کنید. شما چه روشی را برای بریدن سر خروس پیشنهاد می کنید. سعی کنید روشی احمقانه تر از این کارتون را بیابید. این تمرین را می توانید با هرکدام از  مثال های این نوشتار انجام دهید.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی